1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

  Odwiedzasz EDU.LEARN

  Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

  Nie, dziękuję
 2. Mini lekcje

  Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

  Dalej
 3. Wideo

  Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

  Dalej
 4. Teksty

  Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

  Dalej
 5. Słowa

  Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

  Dalej
 6. Lista tekstów

  Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

  Dalej
 7. Lista Video

  Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

  Dalej
 8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

  Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

  Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

  Dziękuję, wrócę później
 9. Lista Pomocy

  Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
  Nie, dziękuję

Już 62 311 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?
Blog > Okresy warunkowe - problemy z "if"

Okresy warunkowe - problemy z "if"

Dodane przez Tomasz H. 13 marca 2014 w kategorii: Gramatyka, Język angielski

Dziś wyjaśniamy użycie trybu warunkowego oraz zdań z if. Gdyby if nie sprawiało problemów, wszyscy bylibyśmy bardzo szczęśliwi. Niestety, if może nieźle namieszać, szczególnie w głowach początkujących. Pierwszym wyzwaniem jest nauczenie się trzech okresów warunkowych (first, second i third conditional) oraz tzw. zero conditional.  Jeśli nie jesteście pewni, co mam na myśli, sprawdźcie naszą sekcję gramatyczną: tutaj piszemy o zero conditional, tutaj o first conditional, tutaj o second conditional, a tutaj o third conditional (wygląda to na trudniejsze, niż w rzeczywistości jest).

Teraz skupmy się na dwóch bardzo częstych błędach:

1) Użycie If + was zamiast If + were

If I were you, czytałbym teraz uważnie. Słyszeliście kiedyś, jak ktoś mówi „If I was you, I would…”? Jest to błąd, który niestety powoli staje się normą. Zdania mówiące o warunkowej przyszłości, takie jak np. If I were the Pope..., potrzebują trybu łączącego z were. Użycie was zamiast were, mimo że nieprawidłowe, jest jednak bardziej popularne! Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie, po co w takim razie używać were, jeśli coraz więcej osób użyłoby w jego miejsce was? Odpowiedź jest prosta: ponieważ użycie was może spowodować nieporozumienie. Porównajcie te dwa krótkie dialogi:

 

- Jim: Angela, what happened here? Were you here when it happened?

- Angela: Jim, if I were here then ...

Tutaj Angela przekazuje Jimowi, że nie było jej w tym miejscu. Dialog mógłby się skończyć tak:

... I would stop the car!

 

- Jim: Angela, what happened here? Were you here when it happened?

- Angela: Jim, if I was here then...

Tutaj Angela mówi Jimowi, że możliwe jest, że faktycznie była w tym miejscu ale teraz np. tego nie pamięta. Rozmowa mogłaby się zakończyć tak:

...I didn’t see it happen!

 

Jak widać, użycie was zamiast were może spowodować zmianę znaczenia, tak więc uwaga!

 

2) When czy if?

If i when mogą mieć podobne znaczenie. Jeśli mówimy o możliwości lub coś przewidujemy, możemy użyć obu. Możecie mieć pewność co do ich zamiennego użycia, jeśli w ich miejsce da się wstawić whenever, tak jak w poniższych przykładach:

- I always stay too long when I go to a pub after work.

- I always stay too long if I go to a pub after work.

- I always stay too long whenever I go to a pub after work.

Nie możemy jednak użyć if, jeśli jesteśmy pewni, że coś się zdarzy. Używamy wtedy when:

When we'll be out of fuel the car will stop.

Nie można tutaj użyć if, gdyż sugerowałoby to, że samochód mógłby jechać bez benzyny.

Masz jakieś przemyślenia, pytania, sugestie? Są jakieś niejasności, wkradł się błąd albo z czymś się nie zgadzasz? Zostaw komentarz ;-)

#Zdjęcie: kalidoskopika, Flickr

Powiązane tagi:

Komentarze: (1)

Wojciech Wysoczański - 13 marca 2014 08:55:23

"If I was a rich man, I would travel around the world"


W opisie 2nd - chyba wymaga poprwaki :)


Aby komentować, musisz być zalogowany.
Mobile Analytics