1. Po raz pierwszy odwiedzasz EDU. LEARN

  Odwiedzasz EDU.LEARN

  Najlepszym sposobem na naukę języka jest jego używanie. W EDU.LEARN znajdziesz interesujące teksty i videa, które dadzą Ci taką właśnie możliwość. Nie przejmuj się - nasze filmiki mają napisy, dzięki którym lepiej je zrozumiesz. Dodatkowo, po kliknięciu na każde słówko, otrzymasz jego tłumaczenie oraz prawidłową wymowę.

  Nie, dziękuję
 2. Mini lekcje

  Podczas nauki języka bardzo ważny jest kontekst. Zdjęcia, przykłady użycia, dialogi, nagrania dźwiękowe - wszystko to pomaga Ci zrozumieć i zapamiętać nowe słowa i wyrażenia. Dlatego stworzyliśmy Mini lekcje. Są to krótkie lekcje, zawierające kontekstowe slajdy, które zwiększą efektywność Twojej nauki. Są cztery typy Mini lekcji - Gramatyka, Dialogi, Słówka i Obrazki.

  Dalej
 3. Wideo

  Ćwicz język obcy oglądając ciekawe filmiki. Wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na filmik. Nie martw się, obok każdego z nich są napisy. A może wcale nie będą Ci one potrzebne? Spróbuj!

  Dalej
 4. Teksty

  Czytaj ciekawe artykuły, z których nauczysz się nowych słówek i dowiesz więcej o rzeczach, które Cię interesują. Podobnie jak z filmikami, możesz wybrać temat oraz poziom trudności, a następnie kliknąć na wybrany artykuł. Nasz interaktywny słownik pomoże Ci zrozumieć nawet trudne teksty, a kontekst ułatwi zapamiętanie słówek. Dodatkowo, każdy artykuł może być przeczytany na głos przez wirtualnego lektora, dzięki czemu ćwiczysz słuchanie i wymowę!

  Dalej
 5. Słowa

  Tutaj możesz znaleźć swoją listę "Moje słówka", czyli funkcję wyszukiwania słówek - a wkrótce także słownik tematyczny. Do listy "Moje słówka" możesz dodawać słowa z sekcji Videa i Teksty. Każde z słówek dodanych do listy możesz powtórzyć później w jednym z naszych ćwiczeń. Dodatkowo, zawsze możesz iść do swojej listy i sprawdzić znaczenie, wymowę oraz użycie słówka w zdaniu. Użyj naszej wyszukiwarki słówek w części "Słownictwo", aby znaleźć słowa w naszej bazie.

  Dalej
 6. Lista tekstów

  Ta lista tekstów pojawia się po kliknięciu na "Teksty". Wybierz poziom trudności oraz temat, a następnie artykuł, który Cię interesuje. Kiedy już zostaniesz do niego przekierowany, kliknij na "Play", jeśli chcesz, aby został on odczytany przez wirtualnego lektora. W ten sposób ćwiczysz umiejętność słuchania. Niektóre z tekstów są szczególnie interesujące - mają one odznakę w prawym górnym rogu. Koniecznie je przeczytaj!

  Dalej
 7. Lista Video

  Ta lista filmików pojawia się po kliknięciu na "Video". Podobnie jak w przypadku Tekstów, najpierw wybierz temat, który Cię interesuje oraz poziom trudności, a następnie kliknij na wybrane video. Te z odznaką w prawym górnym rogu są szczególnie interesujące - nie przegap ich!

  Dalej
 8. Dziękujemy za skorzystanie z przewodnika!

  Teraz już znasz wszystkie funkcje EDU.LEARN! Przygotowaliśmy do Ciebie wiele artykułów, filmików oraz mini lekcji - na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje!

  Teraz zapraszamy Cię do zarejestrowania się i odkrycia wszystkich możliwości portalu.

  Dziękuję, wrócę później
 9. Lista Pomocy

  Potrzebujesz z czymś pomocy? Sprawdź naszą listę poniżej:
  Nie, dziękuję

Już 62 643 użytkowników uczy się języków obcych z Edustation.

Możesz zarejestrować się już dziś i odebrać bonus w postaci 10 monet.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym portalu - kliknij tutaj

Jeszcze nie teraz

lub

Nie masz konta?
Blog > Jak myśleć w języku obcym

Jak myśleć w języku obcym

Dodane przez Tomasz H. 7 kwietnia 2014 w kategorii: Język angielski, Język francuski, Język niemiecki, Porady ogólne

Tym razem przedstawię Ci ciekawe zagadnienie związane z nauką języka obcego, czyli jak myśleć w języku obcym. Czy to proste? Pewnie, że nie. Nie jest to coś, czego można się tak po prostu nauczyć.

Jest to raczej coś, co się dzieje. Łatwo to nie przyjdzie i dziś przedstawię Ci, jak właściwie możesz to ćwiczyć.

Myślenie w języku obcym jest dużym krokiem w nauce języka obcego. Ale samo 'nie przyjdzie' ;) Możesz uczyć się języka latami, a i tak nie będziesz myśleć w języku obcym. Jeśli jednak już zaczniesz myśleć w języku obcym, uruchomisz w swoim mózgu obszary odpowiedzialne za aktywne słownictwo. Co umiejętność aktywnego słownictwa oznacza?

Pokażę Ci to na przykładzie: uczysz się języka niemieckiego. W Twojej pamięci werbalnej znajduje się słówko Ausgang (Wyjście). Znasz to słowo, rozumiesz je, ale… nie jesteś w stanie go użyć podczas rozmowy czy pisania. Po prostu myślisz 'wyjście' ale Twój mózg nie podpowiada Ci słówka Ausgang. Jest to zatem Twoje pasywne słownictwo.

Słownictwo aktywne oznacza, że jesteś w stanie użyć słowa w każdej chwili podczas mówienia lub pisania.

Jak zacząć?

Stwórz językową otoczkę

Idea odnosi się do otaczanie się językiem tak bardzo jak tylko się da. Jak? Zmień język na Facebooku, Google czy w Twoim smartfonie. Pracujesz z komputerem codziennie, zaglądasz do mediów społecznościowych. Mając ustawiony język obcy, którego się uczysz zauważysz jak wzbogacasz swoje słownictwo. Czytaj newsy w języku obcym, obserwuj osoby, które publikują wpisy w języku którego się uczysz. Słuchaj muzyki oraz oglądaj wideo czy filmy w języku obcym.

Opisuj swoje otoczenie

Jeśli Twoje słownictwo nie jest zbyt bogate – zacznij opisywać w języku obcym to, co Cię otacza. Oczywiście wszystko w myślach ;) Zacznij od swojego pokoju, okolicy w której mieszkasz, miejsca pracy czy szkoły.

Krok po kroku wzbogacaj swoje myśli budując coraz trudniejsze zwroty. Co jest ważne: próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj, aż osiągniesz moment, kiedy zaczniesz opisywać bardziej skomplikowane elementy otoczenia.

Pomyśl jak to powiedzieć

Jeśli czujesz się trochę pewniej z językiem – wypróbuj to ćwiczenie. W codziennych sytuacjach, które napotykasz, pomyśl, jak to powiedzieć w języku, którego się uczysz. Pomyśl jak to powiedzieć, kiedy:

- rano kupujesz bułki w piekarni,

- odpowiadasz na e-maila w pracy,

- rozmawiasz z kimś.

Mów do siebie

Myślisz – to głupie. Ja mówię – to świetny pomysł!

Możesz upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: w ten sposób organizujesz swoje myśli podczas mówienia i jednocześnie ćwiczysz swoją wymowę. Dalej nie podoba Ci się pomysł? Ok, to spróbuj nagrywać filmiki, podczas których mówisz w języku obcym na dany temat. Pomyśl, dlaczego blogerzy językowi, poligloci czy uczący się języka tak często publikują nagrania wideo, w których mówią w języku obcym? Bo to doskonały trening dla myślenia i mówienia w języku obcym.

 

Teraz widzisz dlaczego świetnym sposobem jest nauka języka poza granicami kraju. Tam jest się po prostu otoczonym językiem, nie ma czasu na myślenie w języku ojczystym, tłumaczenie na język obcy i potem mówienie. Po prostu myślisz-mówisz. I do tego wszędzie słyszysz język obcy, czytasz napisy w języku obcym. Języku obcy Cię otacza! Więc otocz się językiem bez wyjeżdżania, próbuj powyższych ćwiczeń i zobacz jak zaczniesz myśleć w języku obcym, a tym samym staniesz się językowym ‘pogromcą’.

Jak myśleć w języku obcym pomogą też wpisy:

Jak znaleźć czas na naukę języka

Jak czytać w języku obcym

Jak szybko nauczyć się angielskiego

Jak muzyka pomaga w nauce języka

Jak poprawić angielską wymowę

Reading in a foreign language

Talking – why is it so difficult?

Masz jakieś przemyślenia, pytania, sugestie? Są jakieś niejasności, wkradł się błąd albo z czymś się nie zgadzasz? Zostaw komentarz ;-)

Komentarze: (0)

Brak komentarzy.

Aby komentować, musisz być zalogowany.
Mobile Analytics