Jak poprawić rozumienie ze słuchu
Dodane przez Tomasz H. 13 maja 2014 w kategorii: Język angielski, Język francuski, Język niemiecki, Porady językowe, Porady ogólne

Słuchanie i rozumienie często stanowi problem dla uczących się angielskiego. Często świetnie rozumiemy tekst czytany, umiemy mówić i świetnie znamy gramatykę. Kiedy przychodzi słuchanie - mamy kłopoty. Co jest w tym trudnego i jak to poprawić? Masz też ten problem? Ok, ruszamy go rozwiązać.
Native speakerzy mówią szybko i łączą słowa. Spójrz:
- He is going to have to call you back later -> He's gonna afto callyaback later
- Could you let me know if you are coming to the party? -> Couldja lemeno ifyercomin atheparty?
Za mało okazji do ćwiczenia słuchania. Nie masz możliwości słuchania angielskiego przez cały dzień, ponieważ nie żyjesz w kraju angielskojęzycznym.
Wymowa słów jest inna niż ich forma pisemna. Najczęściej czytasz, więc uczysz się angielskiego oczami. Kiedy przychodzi słuchanie - masz trudności i możesz słów nie rozpoznać. Spójrz jak różni się wymowa słów:
- zupełnie inna wymowa: bought, enough, through, although
- nieme litery: guard, sign, knock, muscle
Co możesz zrobić?
Mam dla Ciebie parę porad. Po pierwsze - słuchaj angielskiego mówionego powoli. W ten sposób oswoisz się ze słuchaniem. Co tydzień spróbuj sobie też słuchać czegoś trudniejszego, gdzie angielski jest mówiony szybko.
Co ważne, słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj. Oglądaj TV (też słuchasz!), słuchaj radia czy audiobooków. Wybieraj nagrania wideo i słuchaj. Dobrze też, jeśli wideo będzie miało napisy, na które zawsze możesz zerknąć. W ten sposób nauka słuchania stanie się łatwiejsza.
Dobrze jest też najpierw przeczytać tekst, zapisać nowe słówka, a następnie posłuchać.
Słuchaj rzeczy, które Cię interesują. W ten sposób będzie Ci łatwiej, bo prawdpodobnie znasz słownictwo, które będzie Ci potrzebne do lepszego zrozumienia.
Zaakceptuj to, że nie będziesz wszystkiego rozumieć i nie przejmuj się tym.
Nie tłumacz na język polski tego co słyszysz i nie koncentruj się na detalach dopóki nie zrozumiesz głównych kwestii.
Słuchaj kontekstu, koncentruj się na słowach, które rozumiesz, a nie na słowach, które są Ci obce.
Sprawdź też:
Masz jakieś przemyślenia, pytania, sugestie? Są jakieś niejasności, wkradł się błąd albo z czymś się nie zgadzasz? Zostaw komentarz ;-)
Komentarze: (0)
Brak komentarzy.